Hive Open Mic 106 -Loituma - Ievan Polkka Cover by @rsntpl


Hello Hive Open mic community, 106 . I would like to introduce a very beautiful song to you at the weekly music event. According to my research, this song is one of Finnish folk music.
Loituma - Ievan Polkka- 1996 Record

Loituma - Ievan Polkka- 2021 Record

4 artists sing the song and they updated the music video they shot years ago and sang it in a much better way.
Loituma - Ievan Polkka- 1996 Record

Polyphony in music is a great example of harmony. I hope when you listen to the song, you will enjoy the same musical taste as I did.

I will try to play this song in an unconventional way, as always. I wanted this to be a different presentation of mine. take good care of yourself.

I liked YouTube Versions this songs :

TR

Merhaba Hive Open mic topluluğu, 106 . hafta müzik etkinliğinde çok güzel bir şarkıyı sizlere tanıtmak istiyorum. Benim araştırmama göre Finlandiye halk müziğinden biri bu şarkı.

Şarkıyı 4 sanatçı söylüyor ve yıllar öncesinde çektikleri müzik videosunu yeniden güncelleyip çok daha güzel bir şekilde söylemişler.

Müzikteki çok seslilik harmony adına harika bir örnek. Umarım şarkıyı dinlediğiniz de sizler de benim aldığım müzik tadını alırsınız.

Bu şarkıyı da her zaman olduğu gibi alışagelmedik bir şekilde bağlama ile çalmaya çalışacağım. Bu da benim farklı bir sunumum olsun istedim. kendinize çok iyi bakın.


▶️ 3Speak

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
15 Comments