Білий та не зовсім білий

Всі хоч раз чули про такий відтінок кольору як перламутр. До моменту придбання авто я не надавав цьому належної уваги, але все змінилось після того як моє авто із США прибуло додому.
Перше, що я помітив, що авто не зовсім біле, як було на фото з аукціону. Воно було не просто білого кольору а білий перламутр.

img_2834.jpg

То, якими відтінками блищить авто не передати словами, при різному освітленні воно має різні відтінки.

img_2835.jpg

img_2837.jpg
Спочатку ми зраділи, що наше авто має дуже гарни колір та класно виглядає під яскравим літнім сонцем. Але все змінилось, коли ми дізнались про вартість малярних робіт з даною фарбою. Робота з кожною деталей авто коштує майже на 50% більше від тієї, яка пофарбована звичайною білою фарбою.

img_2833.jpg

Everyone has heard at least once about such a shade of color as mother of pearl. Until the purchase of the car, I did not pay due attention to it, but everything changed after my car from the United States came home.
The first thing I noticed was that the car was not completely white, as it was in the photo from the auction. It was not just white but white mother of pearl.
What shades the car shines can not be described in words, in different lighting it has different shades.
At first we were glad that our car has a very beautiful color and looks great in the bright summer sun. But everything changed when we learned about the cost of painting with this paint. Working with each part of the car costs almost 50% more than that which is painted with ordinary white paint.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversion now