Jak copywriterzy i graficy przetrwali pandemię?

Pisarze w dobie pandemii

Copywriter to człowiek, który zawodowo zajmuje się pisaniem treści. Z usług copywriterów najczęściej korzystają sklepy internetowe. Zakres ich prac obejmuje firmowe blogi, opisy produktów, opisy kategorii, a także treści na banery reklamowe czy krótkie ikony. Na rynku pracy znajdziemy również copywriterów, którzy specjalizują się w UX-copywritingu bądź SEO-copywritingu. Pierwszy termin związany jest z pisaniem treści do krótkich komunikatów typu:

image.png
heh, kto to pamięta?

SEO-copywriter (nie mylić z SEO-specialist) pisze teksty pod słowa kluczowe i powinien wiedzieć, jak napisać, aby nie znudzić czytelnika, a jednocześnie zapewnić wysokie pozycje w wyszukiwarce Google. Tę drugą umiejętność do perfekcji opanował Dziennik Nadmorski (nazwa przybliżona, by nikogo nie urazić), który na pewno odpowie na pytanie Kiedy jest mecz? Chociaż w artykule użyje tej frazy kilkanaście razy, nie wzbudzając żadnego zainteresowania.

E-commerce to przyszłość

Spokojną pozycję copywriterom zapewnił szalony rozwój rynku e-commerce. Według analizy PWC.pl rynek ten nad Wisłą osiągnie wartość aż 162 mld zł. Przy czym to nie tylko zasługa pandemii. My po prostu lubimy kupować przez internet, a lockdown sprawił, że zakup obuwia czy odzieży taką drogą bywał jedyną możliwością. Ponadto 85% Polaków deklaruje, że nawet po pandemii nadal zamierza wspierać e-commerce. Część z nich po prostu zaufała zakupom internetowym, choć wcześniej byli nastawieni sceptycznie.

Nic więc dziwnego, że sklepy potrzebują treści jak nigdy. Obok zdjęć, to właśnie treść sprzedaje najlepiej. Nie zawsze ją doceniamy, niekiedy bywa męcząca, jednak trudno wyobrazić sobie stronę z samymi zdjęciami produktów lub opisami skopiowanymi od producenta. Wówczas, możemy podejrzewać, że coś tu nie gra i po prostu ją opuścić.

Grafika na wagę złota

Banery reklamowe, ikonki, design strony – to wszystko robota grafików, którzy godzinami dziubią, aby dzieło wyglądało jak najlepiej. Ponadto dobry grafik projektuje kilka propozycji, z czego osoba odpowiedzialna za dokonanie wyboru lub cały zespół wybiera tę jedyną, która przykuje uwagę klienta.

image.png

Wind of Change

Czy ktoś jeszcze pamięta początki Allegro, kiedy to licytacje budziły olbrzymie emocje? Niegdyś tylko tam mogłem znaleźć interesujący przedmiot w dobrej cenie czy pohandlować używanymi grami. Teraz Allegro stanowi typowy, a zarazem największy w Polsce marketplace, choć nadal możemy tam z pewną prowizją wystawić swoje dobra.

Jednak konkurencja nie śpi. Na nasz rynek wkroczyło wiele innych marketplace'ów, które rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Każdy zna Zalando czy wchodzący do naszego kraju Amazon. Jednak czasem nawet niepozorna aplikacja potrafi odmienić trendy. I tak Vinted pokochały miliony. Dziś rządzą wygodne zakupy, a praca kreatywna jest na wyciągnięcie ręki.

Graficy czy copywriterzy bardzo często działają na własną rękę, podejmując współpracę z wieloma sklepami internetowymi. Trzeba jednak uważać na...wyzyskiwaczy. Niektóre agencje oferują grosze za 1000 znaków tekstu czy grafikę. Warto przeliczyć pracę na godziny i być świadomym jakości wykonywanych dzieł oraz pamiętać, że sprzedajemy tekstem czy grafiką. A w tym wszystkim znaleźć czas na wypoczynek, bo kondycja psychiczna w obecnych czasach jest na wagę złota :)

image.png

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
1 Comment
Ecency