Hive - poradnik żółtodzioba

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem bądź użytkowniczką Hive dobrze trafiłeś/aś :) W tym poście postaram się wyjaśnić ci w przystępny sposób parę kwestii ułatwiających rozpoczęcie korzystania z tego portalu.

Jak napisać post na Hive?

Gdy otworzysz swoją stronę na Hive, spójrz w prawy górny róg ekranu - znajduje się tam ikonka długopisu otoczona szarym kółkiem, kliknij ją. Gdy to zrobisz, pojawi się takie pole.

Post1 tytuł.jpg

W pierwszym wąskim pasku należy wpisać tytuł posta. Warto zadbać, żeby nie był zbyt długi, bo ma ograniczoną ilość znaków. Fajnie gdyby był w jakiś sposób wyróżniający się, intrygujący. To trochę tak jak z tytułami artykułów w prasie, jeśli są ciekawe istnieje większa szansa, że ktoś zajrzy i zobaczy co napisaliśmy. Z drugiej strony warto być sobą, mieć swój własny styl, po prostu pisać po swojemu. Minimalizm też bywa doceniany. W kolejnym, największym polu należy zamieścić treść posta.

Post1treść.jpg

O czym pisać na blogu?

Myślę, że najlepiej jest pisać o tym czym się interesujemy, albo co w danym momencie pojawia się w naszej głowie i czujemy potrzebę uzewnętrznienia tych myśli bądź obrazów, a może zdjęć. To mogą być również wspomnienia z wakacji, nasze przemyślenia. Recenzje książek, obejrzanych filmów, czy twórczość artystyczna. Każdy z nas ma obszary, w których czuje się dobrze i myślę, że warto jest się dzielić właśnie tym. Ale z drugiej strony można też postawić sobie wyzwanie i napisać o czymś co jest zupełnie "nie z naszej bajki", przy okazji dowiadując się ciekawych informacji na dany temat.
Uwielbiam w Hive bogactwo tematów o których piszą ludzie. Zarówno tych, w jakiś sposób mi znanych, jak i totalnie egzotycznych.

W ostatnim wąskim pasku należy wpisać tagi.

Post1tagi.jpg

Limit tagów to 8, ale pierwsze 5 jest najważniejsze i to na nie należy zwrócić największą uwagę. Polecam pamiętać o użyciu tagu #polish, gdyż jest on najbardziej popularny w polskiej społeczności.
Istnieją specjalne zestawienia, w których można sprawdzić popularność tagów, np. tu: https://hivedata.space/statistics/tags

Napisałeś/aś swój pierwszy post, i co dalej?

Przez kolejne siedem dni użytkownicy Hive mogą głosować na Twój post, wspierać go tzw. "upvote'ami", czyli po prostu głosami, albo znanymi z innych serwisów społecznościowych "lajkami". Ty też możesz to robić z postami innych użytkowników portalu.

up1.jpg

Wystarczy kliknąć strzałkę uniesioną w górę, pod postem, który chcecie wesprzeć. Można też downvote'ować posty naciskając strzałkę w dół, jeśli zauważymy, że dany post łamie zasady społeczności Hive, czyli np. powiela treści stworzone przez innych (plagiat), czy też to, co napisał dany autor nie ma według nas żadnej wartości (spam).

Kolejna kwestia - reblogowanie

re.jpg

Aby reblogować (inaczej - udostępnić) post należy kliknąć w tą długą, zawijajacą się w prawą stronę strzałkę pod artykułem, który wam się podoba. W ten sposób reblogowany post ukaże się on wśród postów na Waszym profilu i będzie bardziej popularny w Hive. To kolejna forma wspierania innych użytkowników portalu.

Po 7 dniach możecie zajrzeć na swój Portfel (Wallet).

Pojawi się tam kwota jaką zarobiły wasze posty. Możecie otrzymać wypłatę w kryptowalutach Hive lub Hive Dollars (HBD) albo w postaci HP (Hive Power). Najczęściej wypłata jest mieszana i składa się z HBD i HP. Ukazuje się napis, np. "Your current rewards: 1 HBD and 1 HP". Jak klikniesz czarny przycisk z napisem " Odbierz nagrody (Transfer do salda)", pieniądze z postu pojawią się w twoim Hive wallet (czyli wirtualnym portfelu). Może was trochę zaskoczyć kwota jaką otrzymacie, ponieważ będzie się różnić od sumy, którą zobaczycie pod swoim postem. Kwota jest dzielona (mniej więcej - na pół) pomiędzy autorem posta i kuratorami, czyli osobami, które zagłosowały na wasz tekst.

tuu.jpg

HP to ważny wskaźnik ponieważ od jego wartości zależy moc konta. Warto w niego inwestować.

Pieniądze zgromadzone w Portfelu (Hive wallet) można przesłać dalej np. na giełdy kryptowalut (popularne są np. Bittrex, Binance, Bitbay).

tu tu.jpg

Aby to zrobić należy kliknąć w strzałkę w dół znajdującą się przy kwocie posiadanych przez nas Hive lub Hive Dollars (HBD). Następnie wybrać transfer.

trans.jpg

W kolejnym kroku należy wpisać, gdzie chcemy przelać nasze kryptowaluty, ich ilość oraz typowe dla transakcji w kryptowalutach memo.

Bardzo przydatne źródło informacji - Hiveblocks

Na koniec chcę wam polecić ciekawą stronę, na której możecie znaleźć różne wartościowe informacje o waszym koncie - https://hiveblocks.com. Wystarczy, że po com. wpiszecie /@ i nazwę waszego konta np. https://hiveblocks.com/@nazwawaszegokonta i ukaże się wam wiele przydatnych info - np. kto na was zagłosował, na kogo wy zagłosowaliście itd. Wszystko co dzieje się na waszym koncie, moc konta itd.

Życzę wam fajnej zabawy z Hive :)

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
2 Comments