Sarmatia - Społeczność

Szanowni a zacni!

Chciałem wam opisać, przedstawić co mnie skłoniło do założenia nowej społeczności, oraz jaką mam "wizję" na jej rozwój i o co w ogóle mi w niej chodzi, zwłaszcza że mamy już w sumie kilka polskich społeczności, więc po co kolejna? Zacznijmy od końca.

Po co nam "społeczności"

Z tego co zauważyłem, w chwili obecnej Społeczność daje w sumie tylko możliwość "przyczepiania" postów, oraz "wyciszania" ich. Są to użyteczne narzędzia, zwłaszcza przyczepianie posta, rozwiązuje to problem z zapisywaniem sobie gdzieś ważnych postów i np. odsyłania do nich nowych osób (jakichś poradników). Wyciszanie potencjalnie też mogłoby być użyteczne chociaż obecnie przynajmniej w polskiej społeczności nie widać takiej potrzeby. To jednak wydaje mi się dość mało, zwłaszcza że zależnie od interfejsu albo domyślnie mamy innych niż społecznościowy widok (na peakd jest to lista followersów), albo mamy utrudnione dodawanie jednocześnie w społeczności i na swoim blogu (hive.blog i ecency). Jak przypuszczam, ta stosunkowo mała użyteczność wraz ze wspomnianymi wadami, powoduje że polacy nie publikują na jednej polskiej społeczności, ale raczej albo na żadnej albo na międzynarodowych by dotrzeć do szerszego grona odbiorców (podróżnicze, fotograficzne, actifit itd). Niemniej istnieje kilka polskich społecznoście:

  1. @hive-134382 z @polish.hive w założenia główna polska społeczność która miała(?), mogłaby zastąpić tag #polish, sporo osób tam publikuje, jest również konto twitterowe bardzo sprawnie prowadzone przez @jocieprosza (postępy konta możecie zobaczyć w tym poście. Niestety konto zostało trochę porzucone i jest nieaktywne mało aktywne (pojawiło się zaproszenie na spotkanie), a siła głosu z polish.hive idzie w trailu na głównie niepolskie treści. w dużej części w trailu na zagraniczne treści, choć również spora część jest głosowana na "rodzime" treści.
  2. @hive-191315 z @pl-travelfeed, polskie konto podróżnice, chyba najprężej działająca polska społeczność, tyle że to część większej międzynarodowej społeczności podróżniczej (co nie jest w żadnej mierze złe :)). Mocno sprofilowana, ale ponieważ mamy tutaj wielu podróżników to ma wielu uczestników :) do tego konkurs i kuracja dobrych kont.
  3. @hive-188744 i @hive-147762, obie pod nadzorem @hallmann. Pierwsza to przyszły kulturalny utopian, druga to aktywna internetowa przestrzeń (realnego, umiejscowionego obecnie w Krakowie) Królestwa Bez Kresu, wspaniałego projektu Fundacji Tradycji Miast i Wsi.
  4. @hive-171498 Folwark, dość specyficzna, powiedziałbym bardzo polityczna (albo może raczej dotykajaca tego co polityczne) o dość "wyrazistym", ktoś może by powiedział "kontrowersyjnym" charakterze społeczność założona przez bardzo nas(polaków) wspierającego i aktywnego w polskiej społeczności @mariuszkarowski. Można się nie zgadzać z poglądami tam prezentowanymi, ale niewątpliwie można pisać tam teksty które dzisiaj w wielu miejscach byłyby z miejsca "banowane". Społeczność jest aktywna.
  5. @hive-101669 społeczność organizacji politycznej (ale nie partii) Zjednoczeni dla Polski.
  6. @hive-199021 założona przeze mnie społeczność o której zaraz napiszę więcej.

Poza pierwszą, która przestała być aktywna, wszystkie pozostałe starają się być nie tylko polskimi społecznościami, ale wypełniać pewną konkretną niszę. Wydaje się to być słuszną drogą i koresponduje ona z możliwościami jakie dają społeczności.
Wynika z tego zatem, że społeczności przydają nam się głównie do lepszego grupowania postów na hive, nie są zaś i raczej nie będą czymś co zastąpi tag #polish, czy ogólnie miejscem zgromadzenia wszystkich polaków i ich treści.

Po co nam Sarmatia

Ponieważ jak zwrócił mi uwagę @herbacianymag w swoim komentarzu nie każdy czuje się potomkiem potężnych sarmatów, trzeba najpierw wyjaśnić samą nazwę, by każdy mógł czuć się w tej społeczności dobrze i u siebie, nawet nie mając(jeszcze) poczucia związku z dawnymi sarmatami.
Sarmacją określano, a nawet niekiedy wciąż się określa po prostu Polskę czasów IRP i wcześniejszych (polecam wywiad z Jackiem Kowalskim, wielkim znawcą tematu, choć nie "ekspertem"). A zatem Sarmacja to wspólnota (państwowa), która była oparta na silnej decentralizacji i umiłowaniu wolności. Dodajmy do tego, że Sarmaci, nasi przodkowie mieli wielkie zamiłowanie do prowadzenia ksiąg, a czasem i czegoś więcej niż ksiąg zwanych Silva Rerum w której zapisywano wszelkie ważne dla danej osoby rzeczy i sprawy. Można było tam znaleźć zarówno opisanie ważnych spraw w danym regionie, jak i twórczość poetycką domowników, ale i np przepis kulinarny. Zatem... jeśli by się temu przyjrzeć, to Sarmacja dziś wprawdzie nieobecna w państwie polskim (scentralizowanym i dającym bardzo mało wolności swoim obywatelom) i mało obecna w samych Polakach (przynajmniej moim zdaniem, opinie są różne), to jest obecna właśnie tutaj, na blokchainie HIVE.
Dlatego właśnie taką nazwę nadałem społeczności którą chce z Wami tworzyć :) i mam nadzieję że z tej perspektywa ta nazwa będzie dla wszystkich przyjaźniejsza.

Teraz możemy przejść do celów, albo do sensu jaki chciałbym aby miała ta nowa społeczność.

Jakie posty

Chciałbym aby to było miejsce na posty o Polsce, o tym co się u nas dzieje małego i dużego, o naszej historii, tradycjach, zwyczajach, miejscach, zabytkach. Nie muszą to być tylko teksty, ale również fotorelacje, obrazy, grafiki itp. Marzy mi się, abyśmy dzięki tej społeczności lepiej poznawali Polskę i Polską rzeczywistość, Polską historie i tradycję, Polskę i Polaków po prostu :)

Wspieranie dyskusji i komentarzy

Same nagrody za teksty to mało, autorzy cieszą się również z dyskusji, z komentarzy, bo wiedzą wtedy że ktoś faktycznie przeczytał ich tekst i nawet zainspirował go do jakiejś reakcji. Dlatego chciałbym aby konto społeczności głosowało i w ten sposób wspierało właśnie komentowanie artykułów. Sukces tego będzie zależał od siły konta, na razie jest ona bardzo marna, ale mam nadzieję będzie rosła i będzie to bardziej skuteczne. Dlatego również wszelkie Riposty chciałbym wspierać i dlatego zawsze będą miały miejsce w głosowaniu w Tematach Tygodnia

Społeczność to wspólnota

Stąd wstępny "warunek" społeczność w postaci oddawania części zysku na rzecz konta społeczność. Ponieważ społeczność można budować tylko wspólnie, tylko poprzez współpracę wielu osób, nawet jeśli musi być jakiś lider. Chciałbym w związku z tym, nie inwestując własnych tokenów, a jedynie trochę pracy, aby władza nad kontem nie był przywiązana do jednej osoby. Aby jeśli pozwoli na to zorganizowanie społeczności to by co jakiś czas odbywały się wybory na "premiera" społeczności, który otrzymywałby klucze pozwalający na tworzenie postów i również wykonywanie przelewów. Jeśli zorganizowanie i zaangażowanie będzie niedostateczne, to jako minimum deklaruję w tym miejscu, że gdyby miał trudniejszy czas, gdzie nie mógłbym tu działać, przekazał bym te dwa klucze osobie którą uznam za zaufaną i aktywną. W tej chwili to może wydawać się mrzonką, ale jeśliby konto rosło, a społeczność żyła, to w przyszłości wokół tego, wokół "władzy" nad tym kontem mogłaby wyrosnąć "polityka", co osobiście uważam byłoby samo w sobie fajną zabawą, która mogłaby też inne osoby przyciągać do aktywności (były, albo i dalej są w polskiej i nie tylko przestrzeni internetowej tzw państwa wirtualne gdzie właśnie wszystko toczy się wokół symulacji polityki). Mam nadzieję, że w ten sposób też uda się "odratować" część siły głosów, które giną, gdy jakiś autor znudzi się albo zniechęci do pisania czy w ogóle aktywności.

Dajcie znać co o tym sądzicie, czy ma to jakiś sens, albo czy wydaje się wam że coś innego jest nam potrzebne.


Obraz: Szlachta in costumes of the Voivodeships of the Polish-Lithuanian Commonwealth
AnonimowyUnknown author, Public domain, Wikimedia Commons

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
33 Comments