Tematy Tygodnia #4

Zapraszam wszystkich do udziału w reaktywowanych Tematach Tygodnia, konkursie z nagrodami na najlepszy post (niekoniecznie pisany!) w społeczności Sarmatia. Dzięki hojności sponsora pula nagród tego wydania to aż 75 HIVE plus około 18 HBD. W konkursie nastąpiły tymczasowe zmiany, które likwidują konieczność wpisania się postów w proponowane tematy (zobacz wyjaśnienie), Tematy są więc raczej propozycjami i formą inspiracji, a o to porcja tychże:

Temat 1 - Emigracja - Polonia

Kryzys na naszej wschodniej granicy wcale nie ulega zmniejszeniu lecz trwa, lub wręcz narasta. Mimo wszystko temat wydaje się dość obszernie już omówiony, choć oczywiście jeśli ktoś chciałby coś dodać to gorąco zachęcam. Nasówa mi się jednak przy tej okazji temat bardziej ogólny, a jakże dla Polaków już od wielu dziesiątek, a nawet set lat ważki. Czy emigrować gdy jest nam ciężko w ojczyźnie? Kiedy jest to już uzasadnione, a może w ogóle zawsze jest to opcja jeśli tylko gdzieś jest lepiej. Jak zachować swoją, polską tożsamość za granicami. Jak radzić sobie z tęsknotą za bliskim, za tym co tu znamy, za Polską. A może wyjazd z Polski to wolność, to zerwanie z obciążeniem, to szansa na odcięcie się i lepszy start? W liceum mieliśmy zorganizowaną debatę, zaraz po otwarciu dla Polaków rynku pracy w niektórych krajach UE, byłem reprezentantem strony która uważała, że w warunkach jakie mamy ktoś kto uważa się za patriotę nie powinien emigrować. Nie zmieniłem zdania, a nawet jeszcze bardziej się utwierdziłem, do tego warunki dziś w Polsce są lepsze (praktycznie nie ma problemu ze znalezieniem pracy). Oczywiście jest to podejście ogólne, bo indywidualnie częśto historia życia potyczyła się tak że i dla mnie taka emigracja byłaby zrozumiała albo i nawet słuszna. Wiem że mamy tutaj wiele osób które mieszkają, albo pomieszkują za granicami, jestem bardzo ciekaw waszych odczuć, przemyśleń, jakie są wasze historie, jakie jest wasze zdanie?

Temat 2 - Polski Ład

image.png

Polska miała w swoich dziejach kilka momentów pewnego wzmorzenia gospodarczego, tak to określmy. Mieliśmy wielkie projekty infrastrukturalne, mieliśmy pewne sukcesy gospodarcze, nawet w pewnej mierze można mówić o sukcesie gospodarczym 3 RP. Nasi obecni zarządcy na czele z premierem Morawieckim zaproponowali Polsce Nowy Ład (teraz nazwany Polski Ład). To niezwykle obszerny temat, do analizy przez fachowców, na pewno ma bardzo dobrą i kosztowną kampanię propagandową. Z pewnością ta mega ustawa (pakiet ustaw) na wiele lat zmieni sytuacje w Polsce. Poza gmatwaniem przepisów, niszczeniem drobnej przedsiębiorczości, bardziej swobodnej (jednoosobowe działalności gospodarcze) na rzecz spółek, najważniejsze jest przesunięcie strumienia środków z podatków bezpośrednio do centrali, zabierając je samorządom. Ta zmiana znacząco zmieni politykę państwa. Wydaje się że są w tych zmianach również pozytywy, jest wielu którzy skorzystają, przynajmniej chwilowo (byle do wyborów...). Chociaż wiele osób narzeka na ten projekt (w tym bardzo mocno ja sam), to porównując nasze zmiany do tego co wprowadzają w USA, albo co wprowadza (niestety również w konsekwencji najpewniej u nas) UE, to nie jest chyba tak źle. Jestem ciekaw waszych opinii, może wiecie więcej co w innych państwach się dzieje, jakie zmiany nie tylko na tle swobód obywatelskich itp ale również gospodarcze zachodzą na Zachodzie, jak to sie ma z tym co nam rząd chce zgotować. Jestem też ciekaw co sądzicie... jakie będziemy mieli w najbliższej przyszłoście Polski (nie)ład?

Temat 3 - Wiedza o Sarmacji

Jako że nasza społeczność odwołuje się do Sarmacji, niechże stałym, możliwym punktem naszego konkursu będzie poszerzania naszej wiedzy i znajomości naszego dziedzictwa. Oczywiście przede wszystkim dzieje i kultura staropolska (Sarmacka) byłaby mile widziana. Zarówno kwestie wydarzeń historycznych, bitew, portrty postaci, jak również takie jak architektura, kultura pisana, stroje, zwyczaje. Wszystko co tworzyła społeczeństwo Sarmacji. Sądzę, że również i dzieje Polaków pod zaborami, jak i II RP można byłoby tu podciągnąć jako pewną ciągłość historii i dziedzictwa. Czy tego chcemy czy nie, czy lubimy historię czy nie, jesteśmy dosłownie i duchowo potomkami tamtych ludzi, warto więc to dziedzictwo, tę historię, tę ich rzeczywistość poznawać coraz lepiej i się nią inspirować, również po to by uniknąć błędów które popełnili.

Temat 4 - Riposta

Palcaty.jpg

Dyskusje są cenne, rozwijają, a jeśli prowadzimy je w otwartości i z szacunkiem dla drugiej strony jest szansa na wspólny rozwój i podążanie w kierunku prawdy i wiedzy. Dlatego wzorem oryginalnych Teamtów Tygodnia zachęcam do stawania w słowne szranki i potykania się na jakiekolwiek tematy które was poruszają. Riposta nie musi dotyczyć żadnego z zaproponowanych tematów. Jedyne co musi spełnić to: znaleźć się w naszej społeczności, zostać oznaczone jako riposta i oczywiście nie być plagiatem :)

Poprzednie tematy

Ponieważ zasady konkursu tymczsowo zmieniliśmy chciałbym wam przypomnieć propozycje tematów z poprzednich tygodni, bo może ktoś chciałby z nich skorzystać:

  • Uczty / imprezy, a polityka na kanwie słynnych urodzin u red. Mazurka zachęcałem do rozważań o związkach między polityką a imprezami.
  • Czy Polska wciąż jest Katolicka i Maryjna?, wciąż mamy miesiąc różańcowy, temat aktualny, ciekawie dyskutowany w komentarzach, można rozszerzyć temat szerzej, czy Katolicyzm z Polskością stworzyły dobry związek? czy nie lepiej nam było by w... pogaństwie?
  • Grzybobranie w prawdzie jest już chyba za zimno, ale zawsze można podzielić się swoimi wspomnieniami, albo przepisami :>
  • Użycie siły przez służby mundurowe z jednej strony temat szeroko omówiony, z drugiej problem konfliktu policja vs obywatele coraz bardziej narasta, chociaż głównie na zachodzie, u nas jest dość spokojnie.

Przypomnienie zasad uczestnictwa:

  1. Każda forma wyrazu swoich poglądów i przekonań jest dobra, o ile jest to nasza praca własna nie zaś plagiat. Nie ma zatem ograniczenia w formie, liczbie znaków czy sposobu wypowiedzi. Jednym lepiej wychodzi układanie słów na klawiaturze innym nagrywanie monologów, jeszcze ktoś inny stworzy świetny fotoreportaż, a znowu ktoś inny namaluje obraz warty więcej niż tysiąc słów. Natomiast wszelkie wykorzystywanie cudzej pracy jest surowo zabronione. Zabronione jest również kopiowanie własnej wcześniejszej pracy.
  2. Post powinien być stworzony (także) w języku polskim o ile jest to konieczne do zrozumienia formy wypowiedzi (obraz, albo utwór muzyczny ma swój uniwersalny język).
  3. Post musi w wyraźny sposób nawiązywać do tematu, lub jeśli to nawiązanie nie jest oczywiste musi to nawiązanie zostać wskazane.
  4. Post, który chce wziąć udział w konkursie musi zostać opublikowany w pierwszej kolejność w społeczności Sarmatia co wiąże się z obowiązkowym "opodatkowaniem" postu w wysokości 1% zawierać jako pierwszy hashtag #hive-199021, oraz musi być ustawiony Beneficjent dodatkowy: hive-199021 na minimum 1%. Dodatkowo, każdy taki post powinien zawierać informację, że zostaje zgłoszony do konkursu wraz z linkiem odwołującym do postu ogłaszającego temat na dany okres. Instrukcja dodawania postów do społeczności
  5. Post musi zostać opublikowane w określonym czasie - 7 dni od opublikowania Tematu w okresie między głosowaniami.

  1. Polonia, Jan Matejko.
  2. rządowa grafika propagandowa: https://www.gov.pl/web/polski-lad/grafiki
  3. Ubiory w Polsce 1200-1795. Przez J. Matejkę, 1576-1586, ryc. 51
  4. Palcaty Maszyński, Julian (1847-1901)
H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
15 Comments
Ecency