Tematy Tygodnia #2

Zapraszam wszystkich do udziału w reaktywowanych Tematach Tygodnia, konkursie z nagrodami na najlepszy post (niekoniecznie pisany!) nawiązujący do tematów danej edycji. Czas na wysyłanie wpisów jest do końca przyszłej Niedzieli czyli do 19 września włącznie. Uwaga, wprowadziłem korektę / uproszczenie do zasad zgłaszania postów, zasady na końcu wpisu. Przypominam też że wciąż trwa głosowanie na poprzednie tematy (dla głosujących również jest przewidziana nagroda!), a teraz aktualne Tematy:

Temat 1 - Grzybobranie

download.jfif

Jesień się zbliża, a więc i zaczął się czas wzmożonego Grzybobrania. Myślę że wszyscy mają świadomość, że grzybobranie to nie tylko po prostu zbieranie dodatków do naszych jadłospisów, ale również piękna, wielowiekowa tradycja. Na tyle rozpowszechniona i ceniona że znalazła swoje miejsce w jednym z największych polskich dzieł literackich: Panu Tadeuszu. Jest to jednocześnie tradycja zagrożona (jak wiele) przez Unię Europejską która chce zwiększać obszary ścisłej ochrony lasów, a w takich miejscach nie ma mowy o zbieraniu grzybów. Zresztą już teraz w zachodniej Europie w wielu państwach albo nie można zbierać albo jest bardzo ograniczone... Prawdopodobnie właśnie ten zakaz jest powodem również innego problemu który polscy grzybiarze mają, otóż przyjeżdżają do nas obywatele Rumuńscy i przemysłowo wyzbierują grzyby na handel m.in w Niemczech, szczerze powiedziawszy jak to przeczytałem nie wiedziałem czy się śmiać czy trwożyć! ;) W każdym razie, myślę temat każdemu bardzo bliski i przyjemny. Zachęcam do dzielenie się swoimi przeżyciami z tegorocznych grzybobrań, przepisami na smakowite potrawy z grzybami, czy inna twórczością jakkolwiek związaną z tym tematem.

Temat 2 - Użycie siły przez służby mundurowe

Drugi temat dużo bardziej poważny ale i bardzo ważny sądzę w tych trudnych czasach. Na przestrzeni ostatniego roku, może trochę ponad roku możemy zauważyć globalnie bardzo... zróżnicowane zachowanie służb mundurowych, przede wszystkim policji. Z jednej strony, trochę ponad rok temu, gdy lewica krzyczała "defund police", mówiąc o rasistowskiej agresji policji, służby Państwa USA w sytuacji wybuchu zamieszek spowodowanych śmiercią murzyńskiego przestępcy były bardzo powściągliwe. Dość podobną sytuację można było zaobserwować u nas, wielką delikatność z jaką policja obchodziła się z KODem i opozycyjnymi manifestacjami. I choć lewica w tym ta skrajna (np środowiska LGBT z "Margotem") krzyczała jak to jest prześladowana, w rzeczywistości policja była bardzo wstrzymywana przed użyciem jakiejkolwiek siły. Wiele osób wówczas tak w PL, jak i w USA stawało w obronie policji nieraz znieważanej (podobnie jak teraz było to w przypadku pograniczników), a nawet wskazywano że powinno się użyć w takiej sytuacji większej siły. Pobłażliwość może prowadzić do rozzuchwalenia tych którzy perfidnie łamią prawo. Przyszedł jednak chiński wirus, a z nim po pewnym czasie zaczęły wkraczać ograniczenia i nakazy jak również segregacja ludzi i sytuacja zmieniła się istotnie. Policja zaczęła być agresywna i napastliwa wobec tych którzy łamią obostrzenia (które dodajmy do tego w Polsce są nielegalne). Powstaje zatem pytanie, gdzie jest granica, kiedy policja powinna używać siły by chronić społeczeństwo przed przestępcami (np niszczącymi i podpalającymi miasto jak przy zamieszkach BLM), a kiedy użycie siły zamienia policję, wojsko i inne służby w rządowe jednostki które walczą ze społeczeństwem w obronie władzy...

Temat 3 - Riposta

Palcaty.jpg

Dyskusje są cenne, rozwijają, a jeśli prowadzimy je w otwartości i z szacunkiem dla drugiej strony jest szansa na wspólny rozwój i podążanie w kierunku prawdy i wiedzy. Dlatego wzorem oryginalnych Teamtów Tygodnia zachęcam do stawania w słowne szranki i potykania się na jakiekolwiek tematy które was poruszają. Riposta nie musi dotyczyć żadnego z zaproponowanych tematów. Jedyne co musi spełnić to: znaleźć się w naszej społeczności, zostać oznaczone jako riposta i oczywiście nie być plagiatem :)

To drugie tematy, przy pierwszej edycji udało się zgromadzić 4 autorów (plus ja), nie dużo, mam jednak nadzieję że uda nam się to bardziej rozpropagować, mam nadzieję że tematy są ciekawe i będzie tym razem więcej lub przynajmniej tyle samo zgłoszeń (przypominam w dowolnej formie przekazu).

Przypomnienie zasad uczestnictwa:

  1. Każda forma wyrazu swoich poglądów i przekonań jest dobra, o ile jest to nasza praca własna nie zaś plagiat. Nie ma zatem ograniczenia w formie liczby znaków czy sposobu wypowiedzi. Jednym lepiej wychodzi układanie słów na klawiaturze innym nagrywanie monologów, jeszcze ktoś inny stworzy świetny fotoreportaż, a znowu ktoś inny namaluje obraz warty więcej niż tysiąc słów. Natomiast wszelkie wykorzystywanie cudzej pracy jest surowo zabronione. Zabronione jest również kopiowanie własnej wcześniejszej pracy.
  2. Post powinien być stworzony w języku polskim o ile jest to konieczne do zrozumienia formy wypowiedzi (obraz, albo utwór muzyczny ma swój uniwersalny język).
  3. Post musi w wyraźny sposób nawiązywać do tematu, lub jeśli to nawiązanie nie jest oczywiste musi to nawiązanie zostać wskazane.
  4. Post, który chce wziąć udział w konkursie musi zostać opublikowany w pierwszej kolejność w społeczności Sarmatia co wiąże się z obowiązkowym "opodatkowaniem" postu w wysokości 1% zawierać hashtag #hive-199021, oraz musi być ustawiony Beneficjent dodatkowy: hive-199021 na minimum 1%. Dodatkowo, każdy taki post powinien zawierać informację, że zostaje zgłoszony do konkursu wraz z linkiem odwołującym do postu ogłaszającego temat na dany okres. Instrukcja dodawania postów do społeczności
  5. Post musi zostać opublikowane w określonym czasie - 7 dni od opublikowania Tematu

  1. Grzybobranie (Sędzia i Telimena).
    Ilustracja do III księgi "Pana Tadeusza".
  2. link do twittera.
  3. Palcaty Maszyński, Julian (1847-1901)
H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
5 Comments
Ecency