Historická vozidla

Dojíždím do práce vlakem, a na nádraží občas vidím různé kuriozity.

Tak například na následující fotce je bardotka, převážející historický vlak z Valašského Meziříčí někam, kde bude historická jízda. Bardotka (neboli lokomotiva řady 751) získala svou přezdívku podle výrazného "poprsí" na čele lokomotivy. Tyto lokomotivy byly vyráběné v šedesátých letech a u ČD prakticky skončily krátce po roce 2000.

Parní lokomotiva je řada 423.0. Je to tendrová lokomotiva, určená pro lehkou službu na místních tratích. Tato řada byla zkonstruovaná ve dvacátých letech minulého století a vyráběla se do roku 1946. Na fotce to není vidět, ale lokomotiva je roztopená a na vlaku jede vlastní silou. Z technických důvodů totiž není možné táhnout nečinnou parní lokomotivu na delší vzdálenosti. Lokomotiva totiž nemá převodovku, kde by se dal zařadit neutrál, takže by se za jízdy pohybovalo nečinným parním strojem a došlo by k jeho poškození. Když se opravdu z nějakého důvodu musí převážet "studená" parní lokomotiva, musí se zpravidla demontovat ojnice, což je dost komplikace.

IMG_1672.jpg


Na další fotce je něco, co jsem si myslel, že na českých tratích už nikdy neuvidím. Je to sergej neboli lokomotiva řady 781 (v tomto případě ale polská, řady ST44). Lokomotiva vyráběná od poloviny šedesátých let do konce let sedmdesátých v Lugansku, bývalém SSSR. Byla nám v té době v podstatě vnucena v rámci RVHP, přestože tehdy měly ČSD dostatek lokomotiv tuzemské výroby. Tyto lokomotivy byly známé svou obludnou spotřebou nafty a oleje (dvoudobý diesel, dvanáctiválec o objemu 150 litrů - wtf??), hlukem, dýmem a tím, že dlouhé třínápravové podvozky způsobovaly zvýšené opotřebení kolejnic v obloucích. U nás byly vyřazovány z provozu v 90. letech. Celkem je s podivem, že si je polské železnice ponechaly.

IMG_1673.jpg

sepa.png

Support Me on Ko-fi

vote_follow.png


Originally posted on Pavel's blog. Hive blog powered by ENGRAVE.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Ecency