Čas změnit práci? Nebo aspoň dostat přidáno?

Nedávno dostala T. relativně zajímavou nabídku. O něco později znovu, vylepšenou, byť od jiné firmy. A včera i já, opět od někoho dalšího. Ale všechny je spojuje fakt, že tady v Česku nabírají lidi pro práci v amerických, kanadských, australských a jiných firmách. Z home office se stal standard, a tak je jim jedno, jestli jste zrovna v Praze nebo v Los Angeles. Z pochopitelných důvodů trvají na perfektní angličtině a obvykle i jiném jazyku. Plat je skoro srovnatelný s tím, co by potenciální zaměstnavatelé platili doma. Ale má to jeden háček – je to noční práce. New York je mínus 6 hodin a do práce se v něm zřídkakdy chodí před desátou ráno. Spíš tak na jedenáctou. Kalifornie mínus 9 a hádám, že taky nezačínají před devátou.

Asi to odmítnu, ale stále mi to vrtá hlavou. Ne že bych nebyl noční tvor, ale pracovat většinou přes noc se mi nechce. Leda bychom se přesunuli nějak do ciziny. T. ty své smetla ze stolu, má tu výhodu, že už její mateřština je světový jazyk, a pro americké firmy dost zajímavý. Dost na to, aby dostala ještě lepší nabídky. Francouzština už je jen bonus.

Ale nové zaměstnance loví i v Česku působící firmy. V pondělí jsem zašel na pivo s kamarádem, který má na starosti jedno celé oddělení větší firmy, cirka dvě stě duší. Trh, na kterém působí, je relativně homogenní s několika většími hráči a pár desítkami menších. To znamená, že vám jako zákazníkovi je celkem jedno, jestli si koupíte produkt A nebo B, jde hlavně o marketing a servis, který vám k němu firmy dodají. Třeba pohonné hmoty – všechny čerpací stanice prodávají vesměs totéž a jen málokdo je věrný jediné značce.

U kamaráda začala lovit konkurence, nejprve ve středním managementu, což se občas stane. Ale teď už i u absolventských pozic. Lidem s půlroční praxí nabízí zhruba o třetinu lepší finanční podmínky. Těm schopnějším samozřejmě, ne plošně. Kamarádova firma na to reaguje zcela logicky – těm schopnějším zvyšuje plat a přidává benefity. A svezou se i ti méně schopní, je přeci jen lepší mít někoho, kdo na dané absolventské pozici pracuje třeba rok s průměrnými výsledky, než ho nechat odejít a zahrát si loterii „Najdi schopného zaměstnance“. A pak ho dva tři měsíce zaškolovat.

S náborem v poslední době mám ostatně taky zkušenosti, byť hlavně zprostředkované. Sám jsem letos byl jen u několika pohovorů. Naštěstí. Poslední měsíce je nábor martyrium, protože schopných lidí je jako šafránu. Když se někdo takový objeví, většinou vybírá z tuctu nabídek, protože je o něj prostě zájem. Kolegyně aktuálně potřebuje na obsazení jedné pozice asi pětkrát víc kandidátů než před dvěma lety – většina z nich je tragická a o těch pár výjimek je konkurenční boj.

Vím, že už jsme tu na tohle téma párkrát diskutovali, každopádně pokud nejste spokojení se svou prací, teď vám vše hraje do karet. A pokud nejste spokojení s platem, taky.

pr_vcela.png

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
10 Comments
Ecency