Jak vybrat kartáč na vlasy, který vám bude nejlépe vyhovovat


Výběr vhodných produktů péče o vlasy a pokožku hlavy nekončí pouze u kosmetiky. Velmi důležitými jsou také správné nástroje, kterými vlasy češeme. Zejména u dlouhých a hustých vlasů je nutné vybírat takové hřebeny a kartáče, které od sebe jednotlivá vlasová vlákna oddělí a zároveň nepoškodí jejich stavbu a strukturu. Pokud disponujete honosnou hřívou, měla by být otázka, jak vybrat kartáč na vlasy jednou z těch nejdůležitějších.

Jak vybrat kartáč podle typu vlasů a způsobu česání

Na každý typ vlasového vlákna se hodí jiný typ kartáče, obecně platí pravidlo, že čím pevnější a hustší vlasy jsou, tím by od sebe měly být štětiny či hroty více vzdáleny a také by měly být méně pružné. Při výběru vhodného typu kartáče je vhodné zvážit, zda chcete vlasy česat za sucha či za mokra – požadavky na charakter a typ rozčesávacích prvků je odlišný. Ideálně byste doma měli mít jak kartáč či hřeben na mokré, tak i na suché vlasy.

Kartáče pro česání suchých vlasů

Česání suchých vlasů je pravidelnou úpravou, kterou především ženy provádějí častěji během dne k dosažení kýženého vzhledu. Pokud jsou vlasy suché, doporučuje se jejich pročesávání pouze u vlasů rovných, případně krátkých. Kudrnaté vlasy by měly být česáné minimálně v mírně zvlhčeném stavu.

  • Jemné rovné vlasyvyžadují k docílení správného výsledku při česání za sucha velmi jemné rozčesávací prvky. Ideální je v tomto případě používat kartáč s kančími štětinami, který pomáhá z vlasů vyčesávat nečistoty a homogenizovat promazávání pokožky hlavy i vlasových vláken, což dodává účesu na lesku a objemu.
  • U hustších rovných vlasůje při česání za sucha výhodné používat kartáče s pevnějšími hroty, mezi nimiž jsou větší mezery. Pro tento účel využijete především hřebeny typu tangle teezer optimálně s ergonomickým úchopem (nikoliv rotační), který pomáhá správně navádět rozčesávací prvky dvou velikostí po objemu vlasů.
  • Na krátké vlasy se velmi dobře hodí rotační kartáče s pevnějšími hroty nebo kombinací hrotů a štětin.
  • Je-li potřeba uhladit nebo upravit kudrnaté a vlnité vlasy za sucha, je k tomu vhodný plochý kartáč s velkými mezerami mezi hroty kombinovanými se štětinkami – ty jsou standardně řešené jako dřevěné kartáče na vlasy s rozčesávací vložkou.

Rozčesávání za mokra

Umyté vlasy by měly být před rozčesáváním vhodným způsobem ošetřeny především kondicionérem určeným na daný typ vlasů. Při rozčesávání za mokra jsou rozlišovány postupy využívající klasické nebo intenzivní vysoušení. Pokud necháváte vlasy volně vysoušet na vzduchu, je vhodné vybírat kartáče na vlasy se specifickou pevností a pružností. Pro všechny typy vlasů je v tomto případě vhodný kartáč kombinující pevné pružné hroty a štětiny (ať už nylonové, nebo kančí), pro krátké vlasy je vhodné používat stejně vybavenou variantu rotačního kartáče.

Rozčesávání a vysoušení

Pokud vlasy rozčesáváte během fénování, hodí se k tomuto úkonu především rotační kartáče pro všechny typy vlasů. Vhodné jsou jak rotační kartáče s pevnými a pružnými hroty, tak kartáče kombinující plastové hroty se štětinami, nebo rotační kartáče tangle teezer střídající krátké a dlouhé hroty. Pro fénování se mohou na všechny typy vlasů používat také speciální kulaté kartáče s delšími štětinami.

Kartáče na žehlení vlasů

Jestliže si vlasy vyrovnáváte pomocí žehličky, je k tomuto účelu nutné před jejím použitím vlasy důkladně rozčesat. Tomuto úkonu se můžete vyhnout využíváním pokročilých elektrických kartáčů na vlasy. Tyto kartáče jsou založené na speciální technologii, která může být buď využita pouze k žehlení, nebo k současnému ionizování. Žehlicí kartáče jsou určené pouze k vyrovnání a rozčesání, velmi vhodné jsou například pro krepaté vlasy. Ionizační kartáče navíc vedle žehlení pomáhají dodávat vlasům homogenní vzhled a lesk prostřednictvím ochranného pole. Při používání elektrických kartáčů je potřeba správně nastavit teplotu podle typu a kvality vlasů.

Jak často měnit kartáč na vlasy

Obdobně jako jiné produkty denní potřeby, i kartáče na vlasy mají svoji omezenou životnost. Používáte-li samostatný kartáč na suché a mokré česání, či fénování, určitě poznáte, kdy přestává plnit svou funkci. Obvykle k tomu dochází, když začínají hroty ztrácet pevnost a pružnost, vylamují se nebo výrazně odírají, štětiny se třepí a vypadávají. Při vhodném ošetřování mohou kartáče vydržet poměrně dlouho, zejména zbavujete-li je pravidelně ulpělých vlasů a prachu, v kterých mají tendenci se množit bakterie. Životnost kartáče nezáleží jenom na míře údržby, ale také na materiálu, z nějž je vyrobena rukojeť i rozčesávací prvky (případně jejich lůžko). Kartáč byste měli vyměnit, jakmile začnou hroty od sebe odstupovat a výsledek česání přestane být žádoucí nebo vyžaduje větší sílu.

Nyní už víte, jaký kartáč na vlasy vybrat, abyste měli vždy krásně upravené vlasy. Jak ale s líčením? Vyznáte se v pudrech? I tady poradíme. Přečtěte si, jak vybrat pudr.



Publikováno na webu: https://www.jaktovybrat.cz/jak-vybrat-kartac-na-vlasy/
H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Ecency