Jak na mšice ve skleníku


Každý pěstitel se v určitých obdobích musí potýkat s malými potvůrkami: ani ve sklenících se nevyhneme škůdcům, a boj proti nim nám může vše zkomplikovat. Nejčastějšími škůdci rostlin sázených ve sklenících bývají mšice, svilušky, motolice a slimáci. Proto, pokud chcete účinně ochránit svoji úrodu, čtěte dál a dozvíte se nejen něco o postřicích, které si můžete vyrobit sami, a to jen za pár kaček, ale i o dalších způsobech ochrany rostlinek: máme pro vás návod, jak na mšice ve skleníku.


Nejprve si upřesníme, s čím máme tu čest


Mšice

Jsou polokřídlý hmyz, který na rostlinách uvidíme i pouhým okem, ale jeho přítomnosti si všimnete i jinak. Rostlinám se začnou kroutit listy a po rostlinách vám polezou i mravenci. Zkroucení listů se děje kvůli vysátí šťávy z listu – je to jejich pokrm. Samozřejmě, čím déle necháte rostlinku okupovat mšicemi, tím více se budou množit, a nejen po jedné rostlince. Nejprve se setkáte s jedinci, kteří jsou zcela bezkřídlý, ale později se začnou líhnout i jedinci s křídly, aby se mohli lépe šířit.

Existuje mnoho druhů mšic a jsou i velikostně rozdílné. Vývoj jedinců je také odlišný, a možná vás překvapí, že přes zimu mšice dokážou přežít ve vajíčkách, z nichž se za tepla líhnou larvy. Jejich dospívání probíhá rychle, a ve sklenících ještě rychleji.

Jak na mšice ve skleníku

Pokud jste na začátku a nevíte, jestli se něco nachází ve vašem ráji, zkuste vyvěsit lepové desky, které lákají škůdce svou barvou. Desky však neslouží pouze k indikaci škůdců, ale i k jejich omezení. Vždy se dívejte na to, jestli kupujete tu správnou barvu, neboť každý hmyz reaguje na jinou. Například třásněnky mají rády modrou a mšice, smutnice a motolice preferují žluté lepové desky.

jak-na-msice-ve-skleniku

Co proti mšicím ve skleníku

Co na mšice ve skleníku použít, abyste se jich zbavili, se dočtete za kratičkou chvíli. Každý ihned sahá po chemických postřicích, které je nutné aplikovat opakovaně a v určitých intervalech. Otázkou je také velikost skleníku, do malého vám stačí si vzít do ruky rozprašovač, ale do velkých a dlouhých skleníků už musíte mít pořízený zádový postřikovač. Další překážkou bývá rozpočítávání dávek. Navíc postřikem nelikvidujete jen mšice, ale přirozené nepřátele mšic i jiných škůdců.

Info: Použití insekticidů má mnoho nevýhod. Pokud napadnou mšice rostlinky v době, kdy už plodí, mohou se jejich zbytky v plodech usadit a vy je později sníte.

Avšak vyzkoušet můžete i domácí roztoky, které vám nezaberou ani moc času. Jak na postřik na mšice ve skleníku?

1. Mléko ředěné vodou

Stačí vám polotučné mléko a voda, smíchejte v poměru 1:1. Takto vytvořený roztok nalijte do postřikovače a aplikujte na postižené místa. Aplikaci opakujte ještě další den, roztok znemožňuje mšicím dýchat. Do dvou dnů by mělo mšic ubývat.

2. Roztok z octa

První den smícháte vodu s octem a roztok postřikovačem rozprášíte pouze na postižená místa, nikam jinam. Necháte působit do následujícího dne. Pak raději postřik z rostlin pořádně smyjte, abyste rostliny neudusili. Při příliš silném roztoku hrozí, že zničíte rostlinku.

3. Tabákový roztok

Stačí 150 g tabáku, které dáte do 3 l vody. Přivedete k varu a vaříte zakryté 1 hodinu. Hrnec hlídejte, aby bylo dostatek vody. Po vaření necháme vychladnout a tekutinu přecedíme přes sítko. Roztok zředíme 1:1 s vodou a následně vše slijeme do postřikovače. Přípravek aplikujte raději na večer, kdy už bývá chladněji, ale za žádných okolností neaplikujte ani před deštěm. Pokud zbytek přípravku uchováváte v ledničce, účinnost vydrží až 14 dní.

4. Cibulový roztok

Z cibule odloupněte několik slupek, které následně zalijete vroucí vodou. Slupky nechte louhovat po tři dny. Výluh přeceďte přes sítko nebo přes jinou pomůcku, kterou máte. Výsledným roztokem polijte či postříkejte napadená místa. Aplikaci postřiku je nutné opakovat.

5. Česnekový roztok

Vezměte si 0,5 kg česneku, rozdrťte ho na kaši a pak smíchejte se 3 litry vody. Směs se nechá po dobu 5 dnů odpočinout. Poté se filtruje. I tady si dávejte pozor na koncentrát, ať rostlinám neublížíte – používejte 60 g koncentrátu na 10 litrů vody. 

Druhá varianta spočívá v tom, že 0,5 kg česneku opět rozdrtíte, vložíte do hermeticky uzavíratelného obalu a necháte 10 dní na teplém místě odpočinout. Poté si pokaždé navážíte 25 ml koncentrátu a dáte do kbelíku s vodou.

jak-na-msice-ve-skleniku

Jak využít skleník jako výhodu

Jak vyhubit mšice ve skleníku a nejen tam, jsme si ukázali. Postřiky, které jste aplikovali, musíte aplikovat zas a znova a někdy části rostlin spálit, aby se mšice nepřemnožili. Pokud si chcete proces a trable s postřiky ušetřit, tak můžete vyzkoušet aplikovat dýmovnice: zadýmení skleníku nebo fóliovníku.

Info: Dým pronikne i k hluboce skrytým mšicím. Navíc účinky dýmu vadí pouze mšicím, což znamená, že přirození nepřátelé mšic zůstanou naživu, stejně jako další užitečný hmyz. Dále dým je jen kouř, takže nijak neubližuje květům okrasných druhů rostlin, ani jiné zeleni ve skleníku.

Vždy je lepší místo chemie využít sílu přírody. Existuje ještě možnost vypuzení mšic z rostlin. Vysaďte kolem aromatické byliny. Jejich výrazná vůně mšice odpudí. Dokonce se používají i bylinné postřiky, kterými se polévají rostliny jako prevence.



Publikováno na webu: https://www.trendymagazin.cz/jak-na-msice-ve-skleniku/
H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Ecency